Städdagar: Skillnad mellan sidversioner
Admin (diskussion | bidrag) (→Datum) |
Admin (diskussion | bidrag) |
||
Rad 11: | Rad 11: | ||
Det är allas ansvar att det finns bensin kvar till gräsklipparna, tar man det sista eller det inte räcker till nästa så får man fylla på med 95-oktanig bensin och lämna kvitto till Annika Ritzl Mbv. 354 | Det är allas ansvar att det finns bensin kvar till gräsklipparna, tar man det sista eller det inte räcker till nästa så får man fylla på med 95-oktanig bensin och lämna kvitto till Annika Ritzl Mbv. 354 | ||
==Städledare | ==Städledare 2012== | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
Rad 20: | Rad 20: | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 | ||
| | | Bo Lindgren | ||
| Mbv. | | Mbv. 360 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| 2 | | 2 | ||
| | | Daniel Malke | ||
| Gkv. | | Gkv. 18 | ||
| 0733-42 82 91 | | 0733-42 82 91 | ||
|- | |- | ||
| 3 | | 3 - Vår | ||
| Benjamin Hägerstad | | Benjamin Hägerstad | ||
| Gkv. 58 | | Gkv. 58 | ||
| 08-720 15 84 | | 08-720 15 84 | ||
|- | |||
| 3 - Höst | |||
| Utses på städdagen | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| 4 | | 4 | ||
| | | Lars Bodin | ||
| Gkv. | | Gkv. 82 | ||
| | | 08-97 27 14 | ||
|- | |- | ||
| 5 | | 5 | ||
| | | Patrik Åslin | ||
| Mbv. | | Mbv. 338 | ||
| | | 070-099 88 60 | ||
|- | |- | ||
| 6 | | 6 | ||
| | | Ewa Hedman | ||
| Mbv. | | Mbv. 318 | ||
| 070- | | 070-868 33 30 | ||
|- | |- | ||
| 7 | | 7 | ||
| | | Magnus Berglund | ||
| Mbv | | Mbv 270 | ||
| | | | ||
|} | |} |
Versionen från 18 april 2012 kl. 18.39
Syfte
Syftet med städdagarna är att vi med gemensamma krafter skall hålla efter de allmänna områdena inom samfälligheten. Gräsmattor, buskar, träd, gångvägar, belysning, lekplatser, garage, parkeringsplatser och annan gemensam egendom såsom hängrännor är sådant som under städdagarna hålls efter, repareras, byts ut eller på annat sätt sköts om.
Datum
Städdagarna under året är planerade till söndagen den 6 maj samt söndagen den 11 November. Om du ej kan närvara meddela städledaren i ditt städområde för att planera in en aktivitet vid ett annat tillfälle. Om du på grund av sjukdom eller ålder ej kan närvara under städdagen debiteras du istället en avgift på 750:-.
Städområden
Städområdenas omfattning kan ses på följande karta.
Bensin till gräsklippare
Det är allas ansvar att det finns bensin kvar till gräsklipparna, tar man det sista eller det inte räcker till nästa så får man fylla på med 95-oktanig bensin och lämna kvitto till Annika Ritzl Mbv. 354
Städledare 2012
Städområde | Namn | Adress | Telefon |
---|---|---|---|
1 | Bo Lindgren | Mbv. 360 | |
2 | Daniel Malke | Gkv. 18 | 0733-42 82 91 |
3 - Vår | Benjamin Hägerstad | Gkv. 58 | 08-720 15 84 |
3 - Höst | Utses på städdagen | ||
4 | Lars Bodin | Gkv. 82 | 08-97 27 14 |
5 | Patrik Åslin | Mbv. 338 | 070-099 88 60 |
6 | Ewa Hedman | Mbv. 318 | 070-868 33 30 |
7 | Magnus Berglund | Mbv 270 |